Omurgalı Merdiven İmalatı

Omurgalı Merdiven İmalatı

Birçok basamaktan oluşan ve bulundukları yapılarda kişilerin katlara çıkmasını veya inmesini sağlayan yapılara merdiven denir. Bu yapılar; taş, ahşap, tuğla, çelik ve beton gibi inşaat malzemelerinden yapılabilir. Bu yapıları yapabilmek için belirli ölçüler vardır. Bu ölçülerden bir tanesi rıhttır. Rıht; basamağın yüksekliği manasına gelmektedir. Merdivende ayak basmak için kullanılan alana ise basamak denir.

            Sahanlık ise; basamakta kişinin adım sayısına ve adım uzunluğuna göre bırakılan dinlenme alanıdır. Merdivende güvenliği sağlamak ve boşluk kalan kısma birçok farklı malzeme kullanılarak yapılabilen yapılara ise korkuluk denir. Bazı kişiler korkuluk yerine küpeşteyi de tercih edebilmektedir.

  Omurgalı Merdiven

            Omurgalı merdiven kıvrımlı bir iskelet yapısına sahip merdiven çeşididir. Bu merdiven çeşidi tek taşıyıcılığı bir sistemle yapılabildiği gibi çift omurgalı bir sistemle de yapılabiliyor. Bu merdiven çeşidi duvarlarla herhangi bir bağlantı olmaksızın kurulur. Merdiven evin istenilen yerindeki boşluğa yerleştirilir. Bu merdiven çeşidinde çıkış kısmının tümü eğri bir yapıya sahiptir. Basamak şekilleri ise yamuktur.

            Güvenliği daha fazla arttırabilmek adına bu formdaki merdivenler çelik kolon etrafına konumlandırılabilir. Bu merdivenle alttan destekli yapılamayacağı için bu sistem kullanılmaktadır. Omurga üst tabandan ve alt zeminden montelenir. Bu şekilde mekanlarda görsel bir güzellik ön plana çıkar ve merdiven çok daha az bir yer kaplar.

  Tek Parça Sabit Omurgalı Merdiven ve Çift Omurgalı Merdiven

            Tek parça sabit omurgalı merdivenler iç içe geçmeli bir sistemle kurulur. Bu yüzden bu merdivenlerde hiçbir sarsıntı ve esneme gibi sıkıntılı sonuçlar ortaya çıkmaz. Bu tarz merdivenler hem en çok tercih edilen hem de en kullanışlı omurgalı merdivenler olarak piyasada satışa sunulmaktadır. Korkuluk olarak kullanılabilecek yapılar ise ferforje, cam veya ahşap yapılar kullanılarak tamamlanır.

            Çift omurgalı merdivenler daha uzun yapılar için kullanılır. Genelde malzeme olarak metal çeşitleri ve ahşap çeşitleri kullanılır. İki omurga üzerine kurulan bu sistem, merdiveni çok daha güvenli bir hale getirir. Bu merdiven çeşitlerinde yan kirişlerde kullanılır. Özellikle çok geniş formlardaki omurgalı merdivenler yan kiriş kullanmaya çok uygundur. Genelde iş merkezlerinde tercih edilen omurgalı krom merdivenler, omurga ve basamakların tümünün kromdan oluşmasıyla yapılır. Diğer bir yandan krom merdiven yapısı her formda merdivene uygulanabilir. Tek taraflı omurgalı merdiven yapısında ise, merdivenin taşıyıcısı kolon veya duvarın içine gizlenir. Özel üretilen basamaklar görsel zevke uygun şekilde montelenir.

            Basamaklarda genellikle tercih edilen malzemeler ahşap ve kromdur. Diğer bir çeşit ise; cam basamaklar kullanılarak yapılan merdiven çeşididir. Fakat bu çeşit cam yapısının güven vermemesinden dolayı pek fazla tercih edilmez. Estetik ve modern bir görünüm veren cam basamaklar bilinen aksine çok sağlamdır. Eğer bu tarz bir merdiven sistemi kullanmak istenirse mutlaka çok iyi bir araştırma yapılmalı ve kaliteli malzemeler tercih edilmelidir.