İş Yeri Ve Bahçe İmalatı

İş Yeri Ve Bahçe İmalatı

Merdiven Nedir? Ne İşe Yarar?

            Merdiven aralarında kot farkı bulunan iki mekan arasında geçişi sağlayan adım atma ve tırmanma eylemlerinin birleştirilerek yapıldığı araçlardır. Merdiven kullanıldığı yere göre yapıldığı malzemede değişiklik gösteren ve bu değişik malzeme ile yapılması sonucu farklı görsellikler kazanan bir yapı parçası olarak değerlendirilmektedir.

            Rıht merdivenin dikeyde olan yüzeyine verilen isimdir ve ideal bir merdivende bu rıht yüksekliği 17 cm ile 18,5 cm arasında olmalıdır. Merdivenin yatay yüzeyine ise basamak denilmektedir ve ölçüsü 24,5 ile 28 cm aralığında olmalıdır. Ayrıca 8 ya da 9 basamakta bir sahanlık bırakılması gerekmektedir. Sahanlık ise 180 cm ya da 200 cm olarak düzenlenmelidir. Tüm bunlarla birlikte merdivenlerde korkuluk kullanılması gerekmektedir.

            Bu teknik özelliklerin her merdivende olması gerekirken merdiven yapımında kullanılan malzemelerde değişiklik gözlenmektedir. Örneğin iş yeri ve bahçe merdivenleri tamamen farklı malzemelerden yapılabilmektedir. Bu değişiklik hem estetik açıdan farklı tasarım özellikleri sunmakta hem de kullanım alanının şartlarına uygun olmasını sağlamaktadır.

  Bahçe ve İş Yeri Merdivenleri Neden Farklıdır? Bu Farklar Nelerdir?

            Merdivenler de her yapı elemanı gibi kullanılacakları alana göre tasarlanmaktadır. Hem mekana uyum sağlamak hem de sağlıklı bir kullanım imkanına sahip olmak için kullanılan malzemelere göre merdivenlerde farklılıklar gözlenmektedir. İş yeri ve bahçe merdivenleri de birbirinden farklı özelliklere sahip olmaktadır.

            Bahçede kullanılacak merdivenin projelendirmesi ve uygulaması aşamasında kesinlikle dış mekan uygulamaları olduğu göz önünde bulundurularak malzeme seçimi yapılacaktır. İş yeri merdivenlerinin yapımı ve uygulaması aşamasında da çalışmalar bir iç mekana uygun şekilde yapılacak ve malzeme seçimi bu doğrultuda yapılacaktır. Bu iki merdiven çeşidinde farklılıklar tam olarak bu noktada oluşmaktadır. İç mekanda yapılacak olan merdiven için malzeme seçiminde temizliğinin kolay yapılabilir olması ve konforlu olması ön planda olacaktır.

            Dış mekan da yapılacak olan merdivende ise iklim şartlarına uyumlu ve dayanıklı malzeme seçimi ile birlikte kullanışlı olan malzeme tercih edilecektir. İş yeri ve bahçe merdivenleri arasında bulunan bu farklılıklar merdivenlerin daha kaliteli ve daha kullanışlı olması için olmazsa olmaz olan özellikleri içerisinde barındırmaktadır. Merdivenler teknik açıdan insan sağlığını tehdit edebilecek tüm ihtimallerden arındırılarak yapılmaya çalışılmaktadır. Bu teknik özelliklerin yanında da tasarımsal olarak estetik görünmesi önem taşımaktadır.

            Merdivenler de tüm yapı birimlerinde olduğu gibi çevresi ile bir bütün olarak düşünülerek inşa edilmektedir. Bu çalışmaların projelendirilmesinde ve uygulama aşamasında alanında uzman ve uyumlu bir şekilde çalışan profesyonel ekibin çalışıyor olması ile etkili bir hizmet verebiliyoruz.

            Merdivenlerin hem estetik olması hem de kullanıcıya rahat bir kullanım imkanını sunması da mümkün hale geliyor. Her aşama tek başına ve bütün bir proje ile birlikte değerlendirilerek olabilecek en ideal ölçü ve konforla birlikte kullanıcıya sunuluyor.