Yükleniyor
Mekana Göre Ahşap Merdiven Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

            Farklı görseller kapsamında ahşap merdiven tercihi yapılırken burada dikkat edilen en önemli etkenlerden biri görsel estetik sunmasıdır. O yüzden bu konuda bir seçim yapılırken mutlaka mekana uyum sağlayacak olan bir düşünce ile yola çıkmak büyük bir önem arz eder. Çünkü ev ya da iş yerleri adına pencere, kapı ve zemin ile duvarın yanı sıra, özellikle farklı oturma gruplarına; uyum sağlamayan, sırıtan veya bu tarzda birçok farklı sebepten dolayı hoş durmayan bir görünüm içindeki ahşap merdiven modelleri istenilen o görsel estetiği sağlamaz.

            Tabii bu konuda yapılacak olan seçim dahilinde mutlaka mekanın boyutları da ön plana çıkarılmalıdır. Fazla kaplamayacak şekilde ve aynı zamanda kullanışlı bir imkan sunacak olan tasarımlar seçilmelidir. Bu sayede hem rahatça kullanım imkanı elde edilirken aynı zamanda görünümüyle de doğallığını sergileme şansını verir. O yüzden yüzeysel açıdan görünüm kapsamında hangi ağaç cinsinin mekan için kullanılacağını bu alanda tecrübe sahibi olmuş uzmanlar eşliğinde karar vermek en doğru tercihtir. Çünkü bu konuda birçok farklı ağaç cinsi vardır ve mekanın zeminine uygun şekilde tasarım yapılacak ahşap merdivenin sağladığı uyuma dikkat etmek gerekir.

  İç Mekan Adına Tercih Edilecek Farklı Ahşap Merdivenler

            Zarif ve aynı zamanda dekoratif bir görünüm sağlaması, özellikle ev içi ahşap merdiven kapsamında güzel bir estetik izlenim uyandırma şansını vermektedir. Bu konuda genel anlamda döner merdivenler daha fazla tercih edilmektedir. Hem fazla yer kaplamaması hem de görsel açıdan daha estetik durması nedeniyle, villa veya dubleks ve tripleks gibi mekanlar adına çok fazla talep görür. Tabii mekanın farklı ölçülerine bağlı kalarak düz merdiven seçenekleri de yine tercih sebebi arasında yer almaktadır.

            Bu kapsamda mimari bir yapı altında yapılacak değerlendirmelere göre, U ya da L tipi merdiven seçenekleri ile birlikte aynı zamanda omurga kısmından bağlı olarak ahşap merdivenler de yine tercih edilebilmektedir. Tabii burada doğrudan duvara monte edilmiş ve oldukça estetik bir izlenim uyandıran örnekleri de unutmamak gerekir.

  Farklı Özellikleri İle Ahşap Merdivenler

            Her geçen gün daha fazla talep alan, yanında getirdiği birçok farklı özellik ile birlikte ayrıca estetik izlenim ve doğal görünümü sayesinde istanbul ahşap merdiven seçenekleri günümüzde popüler hale gelmiş durumdadır. Hafifliği, çok uzun yıllar kullanım avantajı ve yanında getirdiği büyük dayanıklılık oldukça önemli özellikler arasında yer almaktadır.

            Ahşap merdivenlerin en fazla tercih sebebi olmasın nedenlerinden biri de kolay temizlik imkanıdır. Herhangi bir mekana uyum sağlayacak bir seçim yapıldıktan sonra, uygulamanın ardından farklı zamanlarda düzenli olarak nemli bir bez ile temizlemek yeterli gelmektedir. Tabii betonarme bir merdivene göre çok daha uygun ahşap merdiven fiyatları altında bunu gerçekleştirme imkanı da yine tercih sebebi olarak ön plana çıkar.

adıyaman tütünü