Yükleniyor
Evinizin En Önemli Yeri: Ahşap Merdivenler

            Katlar arası geçişi sağlayan basamakların ahşaptan üretilmesine veya kaplanmasına ahşap merdiven adı verilir. Ahşap merdivenler iki şekilde elde edilir. Bu yöntemlerden birincisi ve en sık tercih edileni doğal ahşapların evinize uygun şekil ve ölçülerde kesilerek sıfırdan imal edilmesi; ikinci yöntem ise hali hazırda mevcut bulunan merdivenin ahşap ile kaplanması şeklinde açıklanabilir.

  Ahşap Merdivenlerin Ömrü Dayanıklı Mıdır?

            Ahşap merdivenler son derece dayanıklı yapıları ile bilinmektedirler. Doğal afetlerden biri olan deprem sırasında betondan veya diğer malzemelerden yapılan merdivenlere göre ev içi ahşap merdiven çok daha dayanıklıdır.

  Ahşap Merdiven Yaptırırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

            Ahşap merdivenler yapılmadan önce en önemli nokta ölçü alınmasıdır. Ölçü alınma işlemi mutlaka profesyonel bir ekip tarafından yapılmalıdır. Basamak ölçüleri doğru tespit edilmeli, merdivenin dönüş açısı ve basamak arasında ki oranlar doğru şekilde hesaplanmalıdır. Aksi taktirde kullanışsız bir merdiven ortaya çıkacaktır. Ahşap merdiven yapılmadan önce mutlaka evin dokusuna uygun olacak bir ahşap türü seçilmelidir. Türkiye gibi eve ayakkabı ile girilmeyen ülkelerde genellikle yumuşak bir dokuya sahip olan birinci sınıf çam ağaçlarının kullanılması uygun görülmektedir.

  Ahşap Merdivenler Neden Tercih Sebebidir?

            Ahşabın hafif olması ve binanıza ekstra yük bindirmeyecek olması ve ahşabın ömrünün seksen ile yüz yıl arasında olması ahşap merdivenleri cazip hale getirmektedir. Tüm bunların yanı sıra ahşap merdivenlerin temizliğinin kolay olması ve hava alan bir yapıya sahip olması sağlık açısından da ahşap merdivenlerin tercih edilme sebeplerini açıklamaktadır.

  Ahşap Merdivenler Tek Çeşit Midir?

            Yapılarda kullanılan ahşap merdiven modelleri oldukça geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Bu çeşitlere örnek olarak spiral merdiven, düz merdiven, korkuluklu merdiven ve korkuluksuz merdivenler örnek verilebilir. Merdivenlerde korkuluk olarak ahşap, ferforje ve cam kullanarak merdivenler çeşitlendirilebilir.

  Ahşap Merdiven Yaptırmak Pahalı Mıdır?

            Ev ve iş yerlerinde kullanılan ahşap merdiven fiyatları kullanılan ağacın cinsine ve mekanın büyüklüğüne göre çeşitlilik göstermektedir.

  İstanbul'da Ahşap Merdiven Nasıl Yaptırılır?

            İstanbul ahşap merdiven yapmak için oldukça uygun bir şehirdir. İstanbul'da birçok imalatçı ve tasarımcı bulunmaktadır. istanbul ahşap merdiven piyasasında kalite ve fiyatlar arası fark oldukça fazla olabilmektedir. İstanbul içerisinde evlerine veya iş yerlerine ahşap merdiven yaptırmayı düşünen müşterilerin mutlaka yoğun bir internet araştırması yapması gerekmektedir. Fiyat, kalite ve tasarım için araştırma yaparken firmalardan teklif alınabilir. Bazı firmalar evinize ya da iş yerinize gelerek ölçüm yapmakta ve size ücretsiz olarak teklif hazırlamaktadırlar.

  Ahşap Tarzı Merdivenlere Farklılık Katılabilir Mi?

            Ahşap merdivenlerin daha kullanışlı ve şık bir hale getirebilmek için merdiven aralarına sensörlü LED aydınlatmalar kullanılabilir. Sensörler sayesinde atılan her adımda basılan basamaktaki ışıklar yanacak, hem konfor hem de dekorasyon açısından fark yaratan bir tasarım olacaktır.

adıyaman tütünü