Yükleniyor
Ahşap Sanatının Seçkin Örnekleri

            Merdivenler bir evin ev dekorasyonu bakımından en az eşyalar kadar dikkat çeken yanıdır. Bu anlamda merdivenin de tamamen ev dekorasyonuyla uyumlu olması ve evinizi tamamlayıcı bir özelliğinin olması çok önemlidir. Tarih boyunca geleneksel Türk evlerimiz hep ahşap malzemelidir. Bunlar ahşap sanatının en seçkin örnekleri olarak ahşap oyma işçiliğinin en seçkin örneklerini meydana getirmişlerdir. Günümüzde de son zamanlarda içeriden iki katlı olarak bilinen yani dubleks tipi evlerde ahşap merdiven tercih edildikleri bilinmektedir. Bu yönüyle de ahşap merdivenlerin bilinmesi gereken ve en fazla tercih edilen uygulamaları hakkında birtakım yöntemler üzerine bilgi sağlamak gerekecek ve böylelikle tamamen kaliteli hizmetler meydana getirilmiş olacaktır. Ayrıca özel imalat üretimleri de yapılmaktadır.

  Helezon Tipi Ahşap Merdivenler

            Helezon tipi olarak bilinen ahşap merdivenler diğer bir adıyla spiral düzendeki merdivenlerdir. Ahşap sanatının en seçkin örnekleri genellikle helezon tipi merdivenler olarak kendisini göstermektedir. Her iki yandan ahşap korkuluklar oyma sanatının seçkin örnekleriyle ve usta el işçiliğiyle hazırlanarak tümüyle sıra dışı eserler silsilesini meydana getirmektedir adeta. Bununla beraber spiral merdivenler korkuluksuz olarak da imal edilebilmektedir. Her halükarda ahşap merdiven modelleri denildiği zaman en fazla akla gelen tip ahşap helezon merdivenlerdir. Salınımlı olarak adeta bir kuğunun boynunu andıran bu merdiven tipi ev dekorasyonunun en seçkin tamamlayıcı ögesini meydana getirecektir. Bu anlamda da o eşsiz bir özellikle karşımıza çıkmaya devam ederek günümüze dek ulaşmıştır. Tarihi yapılarda da spiral merdiven kuşaklarının örneğine rastlamak mümkün olmaktadır. Özellikle tarihi evlerde de içeriden spiral kuşak ev dekorasyonunu sıklıkla görmek mümkün.

  Hakiki Ahşap Oyma Korkuluklu Model

            Ahşap sanatının en eski inşa malzemesi olduğunu belirtmemizin ardından istanbul ahşap merdiven modellerinden bir diğerini de göz ardı etmemek gerekir. Hakiki ahşap malzeme kullanılarak ağacın yontularak oluşturulduğu oyma sanatının eşsiz örneğini sergileyen ahşap oyma korkuluk modelleri tümüyle karşımıza çıkan bir özelliği meydana getirir. Bu anlamda da değerlendirilecek olunursa sözü edilen ahşap merdiven fiyatları hem uygun fiyatlar ihtiva etmesi hem de son derece işlevsel olmaları açısından dikkat çeken özellikleri bir arada sunan merdiven sistemlerini meydana getirmektedir. Tümüyle de bu sistemler açısından değerlendirildiklerinde ahşap sanatının seçkin örneklerinin bir arada verildiği bu eserler tamamen el emeği göz nuru bir işçilikle hazırlanmaktadır. Bütün bu özellikler yönünden de değerlendirildiği zaman ev içi ahşap merdiven imalatında günümüzdeki tüm uygulamalar kaldığı yerden bütün yönleriyle sürdürülmektedir. Sürdürülen bu etkin çalışmalar doğrultusunda da her anlamda kaliteden kesinlikle taviz verilmeden yüksek standartlara dayanarak gerçekleştirilen belli başlı çalışmalar, dünden bugüne dek yürütülen hizmetlerin temel örneklerini meydana getirir. Bu da hakiki ağaçtan imal edilerek hazırlanan ahşap sanatının en seçkin örneklerini meydana getirmesi bakımından dikkat çeken özelliği ortaya koymaya devam eder.

adıyaman tütünü